פילון האדם והמפקד

פילון פרידמן, מספרים חבריו, היה מפקד אהוד ומוכשר מהגדוד השלישי של הפלמ"ח וממיסדי מעין ברוך.

פילון פיקד על מחלקה של עולים חדשים, חלקם היו עולים בודדים שהגיעו מאירופה ממחנות הריכוז, הם בקושי דיברו עברית וגויסו למחלקה זמן קצר לפני המלחמה. עבורם פילון היה הכל – בית, משפחה ומפקד, הוא דאג להם, גיבש אותם הפך אותם לחיילים והם אהבו אותו ואמרו שאין כדור שיכול לפגוע בו, לאחר הקרבות בלהבות הבשן.

בהתקפה השניה על המצודה בנבי יושע, כאשר הכח התגלה ותוכנית הקרב השתבשה הבין פילון שהכח חייב לסגת. לצידו שכבו שני פצועים קשה שלא ניתן היה לפנותם, פילון פקד על חייליו לסגת לרמות נפתלי בהתאם להוראות שנתן להם בטרם הקרב והוא התכוון להשאר עם הפצועים.

אחד מחייליו, משה רודניצקי ז"ל, פנה אליו ושאל ומה איתך? ופילון ענה לו: אני נשאר ומשה הוסיף: פילון, אני שניצלתי מהמחנות בגרמניה אומר לך: ברח! תציל את חייך! אבל פילון נשאר לשמור על הפצועים. אני לא בורח! – הם זקוקים לי אמר. פילון נשאר יחידי בשטח הכפר נבי יושע תחת האש להגן על חייליו הפצועים קשה עד המוות. לא נותר איש שיעיד מה קרה בדיוק ברגעיו האחרונים. ברור הוא שהוא לא הותיר פצועים חיים בשטח מחשש שהערבים יתעללו בהם ולא היה מסוגל (או שלא היה יכול כי הערבים התקרבו אליו) לעזבם מתים ולסגת לבדו. את הכדור האחרון הוא שמר לעצמו.
את גופתו פינו בלילה שלאחר הקרב, בהתאם לתאור המקום שסיפק משה. עזרא גרינבוים וטוג'ו (אברהם יעקובסון ממעין ברוך) שהיו בין המפנים, מצאו את פילון כאשר כדור אחד במצחו ופניו שלווים.

בשנת 1955 שונה שם המחנה הבריטי הגדול ליד ראש פינה למחנה פילון, לזכרו של מפקד אהוב ונערץ.

לימים נלמד סיפור קרב הגבורה של פילון בבית הספר לקצינים של צה"ל ובמוזיאון יגאל אלון ובמרכזו דילמת המפקד פילון.

לא אשכח זאת, רעי, איך על גב נשאתני
ותזחל אתי הר וגיא.
לא אשכח לך זאת. איך למות לא זרקתני
בחבקי צווארך, בחבקי את חיי.

הנה לילה רעי, הניחני הפעם.
הנה לילה רעי הניחני וברח…
כי מכות רקותי, כי הלב הלם פעם
כי השמש עלי לא יזרח.

הִשבע רק, רעי, אם יש יום ותנוח
ועברת ביתי, מה תאמר שם? כזאת:
הוא רדף-הבלים והיה רועה רוח,
אבל מת, כמו איש היודע עשות.

עד הבקר רעי, לא תקום בי עוד רוח,
אך עד בקר – אני לא אשכח לך זאת.

נתן אלתרמן,
מתוך מחזור  “עיר היונה”, “שירים על רעות הרוח” פרק ו'

ושוב, ברוכים הבאים לאתר הנצחה לזכרו של פילון שרגא ידידיה פרידמן. זה המקום שבו תמצאו את מירב המידע על פילון האדם, האח, החבר, על דילמת המפקד ועל הקרב. באתר יש טופס צור קשר המיועד לכל מי שרוצה להגיב, להאיר את עינינו  או מכל סיבה אחרת. ניתן להדליק נר לזכרו. אספנו ועדיין אוספים כל ספר או כתבה על פילון, על הקרב ועל דילמת המפקד. נשמח לקבל כל מידע חדש.
האתר הוא לזכרו של פילון האדם והגיבור אשר מרביתנו לא זכינו להכירו. בן ח"י שנים היה בנופלו, והותיר אותנו עם דילמה וכאב לנצח נצחים.
האתר מאגד את התכנים ממקורות שונים ברשת ומקפיד לשמור על זכויות היוצרים ויש בו מידע נוסף מבני המשפחה שלא פורסם מעולם.

"כי מדי דברי בו, זכור אזכרנו עוד…"
ירמיהו לא