דילמת המפקד פילון – מאב לבן / תא"ל יהודה דובדבני

יהודה דובדבני (תת אלוף מיל.) – בכנס דילמת המפקד פילון יוני 2012

חשוב לי להדגיש : שמענו את המחקרים, התיאוריות אבל בעיני מה שחשוב הוא המפקד וההתייחסות שלו ללוחמים שלו. פה הנקודה העיקרית, כשבאים לבדוק מה עשה פילון. ראינו בסרט ושמענו את הפקידה מתארת את הדאגה שלו לחיילים שלו. החובה הזאת שלך כמפקד, מה האחריות שלך ללוחמים שלך. זה חלק מההחלטות שנפלו על פילון כמפקד של אותם הלוחמים.

אבא עלה לארץ מפולין ונכנס למערכת הביטחון. היה בנוטרים. היה מפקד ההגנה בפתח תקווה. ב 1948 תמונת המצב שירושלים במצור, זה נראה משהו לא מן העולם הזה לפני 64 שנה. בן גוריון מקבל החלטה מנהיגותית מספר אחת – ירושלים בכל מחיר!.

המטה הכללי לא בדיוק מקבל את ההחלטה הזו ויש ויכוח גדול מאוד בין המטכ"ל לבין בן גוריון. אין מספיק כוחות מקימים את חטיבה 7 לימים חטיבת השריון שעשתה מהלכים אדירים לאורך ההיסטוריה ועצרה את הצבא הסורי ביום הכיפורים. קיבלו הוראה שכל חטיבה נותנת יחידות לטובת חטיבה 7 . חוץ מאלכסנדרוני אף יחידה לא ביצעה את הפקודה. ומה שקורה וחשוב להבין, מגיעים המעפילים. אותם המעפילים שהגיעו ונשלחו ע"י הבריטים חזרה לאירופה למחנות. כל המעפילים עם קיטבגים לבן קטן. יורדים בתל אביב ופונים ישר לגיוס בתל השומר. בליל שפות. אבא שהיה בזמן הזה אחד המדריכים הראשיים של קורס מממים. פירקו את הקורסים ואותם מדריכים הפכו למפקדים בחטיבה 7. העולים החדשים מקבלים 5 ימי אימון מתל השומר לנען ולחולדה כשהמשימה היא פתיחת הדרך לירושלים. ירושלים במצור. בלי חלב לתינוקות, בלי מים בלי לחם. ה שיירות לא עוברות. וההחלטה ללכת על לטרון. לטרון מימים ימימה יעד שכל מי שרוצה לכבוש את ירושלים חייב לכבוש את לטרון ושער הגיא. הלגיון מתגבר את הכוחות שלו. הבריטים עוד מפקדים על הלגיון. מכניסים עוד גדוד. בפלמ"ח אין ידיעות מודיעיניות כמו שצריך ומאמינים שהכח מדולל. וזה חוזר בהרבה קרבות שאין מודיעין כמו שצריך. שמיר מונה למפקד חטיבה 7. הוא מקבל הוראות ישירות מבן גוריון ולא מידין! בן גוריון קורא למח"ט 7 ושואל האם אתה מסוגל? – בטח היה לחץ רציני בחדר באותו זמן. אין. והוא לא מסרב. וחטיבה 7 הולכת לתקוף אחרי 5 ימים. כשהאנשים יורדים מהאוניות.