קורע לב

תודה, תודה מולי! סליחה על הטעות שלי בשם המשפחה. הסיפור המופיע באתר קורע לב. הכרתי, כילדה חיפאית, את בועז עמיקם שנפל בנבי יושע באותו קרב. בועז היה עם הכוח הפורץ. אביו של בועז היה עורך דין ידוע בחיפה של אז. גם אבי היה עורך דין, שמו היה יוסף מַמַן ולאחר מכן התמנה לשופט. שתי המשפחות הכירו זו את זו. אני הייתי אז ילדה בת 12. לא הכרתי את המשפחה של פילון פרידמן.

קרב נבי יושע השני התחולל יום לפני שחרור חיפה, יומיים לפני ערב פסח תש"ח.

הכול עלה שוב מפני שאני קוראת, ופה ושם מתקנת מעט, את העבודה הסמינריונית שהכינה נכדתי הלומדת במכללת תל חי, ועניינה המרד הגדול של היהודים ברומאים בימי בית שני. בעבודה שלה נזכר שמו של פילון האלכסנדרוני, וסיפרתי לנכדתי כי מחנה פילון בגליל הוא על שמו של ישראלי (עוד בטרם קמה המדינה) ששמו פילון, שלחם ונפל במלחמת העצמאות. שאלתי את עצמי שוב למה נקרא שמו פילון, חשבתי שהוא שם שניתן לו בארה"ב או באנגליה, היה נדמה לי שהוא עחה לארץ עם משפחתו משם. ולא היא, כמובן. הגעתי לסיפור על חייו ולאתר של הדלקת נר לזכרו. כך הגעתי גם לידיעה שכפר ידידיה נקרא לזכרו של פילון האלכסנדרוני.

(היהודים, יש להם סיפורים שלא ייאמנו…)

תודה, אני סקרנית לדעת מהו הקשר המשפחתי שלך, מולי באהר, אל פילון ז"ל?

הכרתי בעבר משפחה חיפאית ששמה היה בהאר. האמת היא שלא שהכרתי מישהו מבני אותה משפחה, אבל אני זוכרת בית גדול ויפה, במושגים של אז, שבו התגוררה המשפחה בהדר הכרמל, לא רחוק מבניין העירייה הישן.

כל טוב!

כרמלה